Inwestowanie w akcje nie musi być trudne – dzięki internetowym platformom może to obecnie zrobić praktycznie każdy. Sprawdź, jak i gdzie kupić akcje online.
Pierwszy krok: założenie konta maklerskiego
Podstawą do inwestowania w akcje jest konto maklerskie – możemy je założyć w większości banków lub na różnych platformach inwestycyjnych. Obowiązek posiadania takiego konta wiąże się z faktem, że inwestorzy właściwie nie obracają akcjami bezpośrednio; makler robi to w ich imieniu, wypełniając określone zlecenia zakupu lub sprzedaży. Jak wybrać odpowiednie konto inwestycyjne? Pod uwagę należy wziąć kilka różnych czynników – do najważniejszych należą wysokość opłat i dostępność różnych rynków. Część maklerów wymaga także wpłacenia określonej kwoty przy otwieraniu konta.
Jeśli chcesz kupować akcje online z niskimi opłatami, mając przy tym dostęp do 60 giełd z całego świata, warto wybrać platformę SaxoTraderGO. To wielokrotnie nagradzane rozwiązanie, które oprócz samej funkcjonalności kupna i sprzedaży pozwala na podgląd wielu wskaźników technicznych, dzięki którym podejmowanie odpowiednich decyzji będzie znacznie łatwiejsze.
Zasilenie konta
Po otworzeniu rachunku maklerskiego musimy przelać na niego fundusze, które będą wykorzystywane do inwestycji. To zazwyczaj dość prosty proces – wystarczy odnaleźć odpowiednią opcję i zasilić konto. Najczęściej możemy zrobić to zarówno przez zwykły przelew bankowy, jak i z użyciem karty kredytowej lub debetowej.
Kupno i sprzedaż akcji – odpowiednia analiza to podstawa
Od zarabiania na akcjach dzieli nas już właściwie tylko jeden krok – wykonywanie transakcji, które przyniosą nam zysk. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces w inwestycjach, konieczne będzie nieustanne rozwijanie swojej wiedzy na temat działania giełdy. Pomoże w tym między innymi analiza techniczna – to termin, który określa wszelkie narzędzia i wskaźniki wykorzystywane do przewidywania zmian cen w przyszłości na podstawie wcześniejszych ruchów. Warto połączyć ją z analizą fundamentalną, która z kolei bierze pod uwagę czynniki związane bezpośrednio z gospodarką oraz spółkami, w które chcemy inwestować.
Na giełdzie funkcjonują dwa podstawowe typy zleceń: zlecenie kupna oraz zlecenie sprzedaży. W przypadku pierwszego z nich wymieniamy gotówkę na koncie maklerskim na akcje wybranej spółki, a przy drugim dochodzi do transakcji w przeciwnym kierunku. Zarówno przy kupnie, jak i sprzedaży musimy zapłacić pewną prowizję. Zlecenia mogą być wystawiane z określonym limitem, czyli ceną i liczbą akcji, która będzie nam odpowiadać w przypadku danej transakcji. Musimy wtedy poczekać, aż na rynku znajdzie się przeciwne zlecenie dopasowane do tych warunków. Alternatywą są zlecenia PKC („po każdej cenie”) – są one realizowane z priorytetem, jednak nie mamy pewności w kwestii wyceny.
Artykuł sponsorowany