Wybór zawodowej ścieżki to jedna z najważniejszych decyzji, przed którą każdy stoi w swoim życiu. Mimo że zawsze istnieje możliwość przebranżowienia się i zmiany zawodu, bogate doświadczenie w jednej dziedzinie gwarantuje wysokie zarobki i zawodową stabilizację. Praca w IT, o której możesz przeczytać poniżej, to obszar, w którym ogromne znaczenie ma ciągły rozwój i podnoszenie swoich kompetencji.
Co to jest IT
IT to skrót od Information Technology, czyli Technologia Informacyjna. Najprościej mówiąc, to dziedzina wiedzy, w której informatyka spotyka się z komunikacją. Zajmuje się gromadzeniem i przetwarzaniem danych przy pomocy takich narzędzi, jak aplikacje i programy komputerowe.
IT to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin wiedzy. Z nowych technologii korzystają wielkie firmy, ale też zwykli ludzie. Nowe technologie są wszędzie i będzie ich jeszcze więcej.
Co robią specjaliści IT
Specjaliści IT działają w kilku obszarach. Najliczniejszą grupę stanowią programiści, którzy zajmują się tworzeniem lub testowaniem oprogramowania. Wielu znajduje także zatrudnienie przy administrowaniu gotowymi systemami.
Bez wątpienia spore grono osób zatrudnionych w IT pracuje też na własny rachunek, świadcząc usługi szeroko pojętego wsparcia innym firmom. Zajmują się doborem sprzętu, instalacją oprogramowania i wsparciem (z ang. helpdesk), kiedy jest to konieczne.
Jakie wykształcenie przydaje się w IT?
Aby mieć możliwości rozwoju w IT, warto skończyć studia informatyczne. Samouk też może pracować w branży, ale w wielu dużych korporacjach możliwość awansu dostają ci, którzy mają kierunkowe wykształcenie.
Programowania, czy kodowania warto uczyć się jeszcze w szkole. Dostęp do wiedzy, nawet bezpłatnej, oferowanej w internecie, jest bardzo szeroki. Ważne jest też to, by jak najszybciej zacząć praktykować.
Im szybciej ktoś załapie się na staż, czy praktyki, tym lepiej. Czas spędzony na takiej nauce zawsze jest najcenniejszy, więc warto szukać miejsca w firmach, które przyjmują pracowników na okresowe staże.
Bez wątpienia kluczowa jest też nauka angielskiego. Wiele tutoriali, z których można się uczyć, dostępnych jest w tym języku. Poza tym znajomość języka angielskiego przyspieszy też samą naukę programowania – większość komend i pojęć pochodzi z tego języka. Sporej części w ogóle się nie tłumaczy.
Zarobki w IT
Specjaliści z doświadczeniem zarabiają około 30 tysięcy złotych. Mediana dla branży wynosi pomiędzy 8 a 10 tysięcy złotych. Młodsi specjaliści zaczynają z zarobkiem 5 tysięcy złotych. Często są to ludzie, którzy podejmują pracę już w czasie studiów.
Wielu specjalistów pracuje zdalnie lub w systemie hybrydowym. Znaczna część nie musi spędzać na pracy 40 godzin tygodniowo. Zwykle rozliczani są zadaniowo, więc czas spędzony nad projektem nie ma znaczenia.
Plusy i minusy pracy w IT
Największą zaletą pracy w IT jest elastyczność i względnie dobre zarobki. Choć specjaliści w Polsce ciągle zarabiają mniej niż w krajach Europy Zachodnie, mogą liczyć na spore wynagrodzenie. Wielu taki, którzy mają doświadczenie i znają języki obce, zatrudnia się w zagranicznych firmach, a pracuje zdalnie z Polski. Wizyta raz, czy dwa w miesiącu w siedzibie firmy nie jest dla nich problemem.
IT wymaga ciągłego uczenia się i rozwoju. O ile dla młodych ludzi nie stanowi to żadnego problemu, to u 50-latków już wzbudza niechęć. Ciągły pęd sprawia, że szybko popadają w wypalenie zawodowe.