Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Jaki komputer gamingowy wybrać?

Komputer Data publikacji - 1 lipca 2022 Autor - Redakcja timsoft.pl
komputer dla gracza


Wiele osób nie ma pojęcia, jak wybrać dobry komputer gamingowy. Niestety sporo mitów narosło wokół tematu elektroniki, dlatego w tym artykule postaramy się je rozwiać. Czasami dużym problemem okazuje się wybór właściwych komponentów do komputera gracza.

Jaki komputer dla gracza?

Na rynku systematycznie pojawiają się nowe technologie, a standardy branży regularnie się zmieniają. Nie wszyscy mają czas, żeby być na bieżąco z nowinkami dotyczącymi procesorów lub kart graficznych. Dobry komputer dla gracza można złożyć już za 2-3 tysiące złotych. Należy pamiętać, że dużym wyzwaniem dla komputerów są najnowsze gry. Jest to istotna informacja dla osób, które preferują maksymalne ustawienia detali oraz wysoką rozdzielczość. Technologia jednak poszła mocno do przodu i na średniej klasy PC jesteśmy w stanie uruchomić popularne tytuły. Odbije się to oczywiście na niskim odwzorowaniu detali oraz płynności rozgrywki. Kupując komputer do grania trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim najważniejszy jest procesor i karta graficzna. Mocna karta graficzna się nie przyda, jeśli proces nie będzie w stanie jej udźwignąć. Dobrej jakości karta jest gwarancją płynnego obrazu o wysokiej rozdzielczości. Moc procesora graficznego powinno się wybrać jeszcze przed zakupem karty graficznej. Warto dodać, że procesory graficzne opisywane są przez liczbę strumieniowych procesów. Najmocniejsze procesory obsługują nawet 4300 takich procesów. Istotne znaczenie ma także pamięć podręczna RAM karty graficznej. Najlepiej, jeśli będzie się mieścić w zakresie 8-16 GB. Karty godne polecenia to między innymi RTX 2070 oraz RTX 2080. Taki sprzęt umożliwia rozrywkę z nowoczesnymi grami 3D. Głównym elementem obliczeniowym w komputerze gamingowym jest oczywiście procesor. Można nawet powiedzieć, że jest to mózg całego sprzętu.

Wybór podzespołów

Lepiej zadbać o naprawdę mocny procesor, ponieważ obecne gry są niezwykle wymagające. Eksperci radzą, żeby procesor posiadał co najmniej cztery rdzenie. Oczywiście dotyczy to sprzętu do grania. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że komputery z osiemnastoma rdzeniami są już dostępne w sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że procesor to nie wszystko. Musi on być również kompatybilny z płytą główną oraz resztą podzespołów. Warto kierować się częstotliwością taktowania przy wyborze procesora. Ma ona duży wpływ na sprawność wyświetlanych gier. Niezwykle ważna jest też wielkość pamięci podręcznej L3. Dysk jest kolejnym elementem, który ma duży wpływ na wydajność urządzenia. Najlepiej, żeby był zarówno szybki, jak i pojemny. Do wyboru są dyski HDD oraz SSD, które są zdecydowanie lepsze. Dysk SSD jest oparty na technologii pamięci Flash i nie zawiera żadnych ruchomych elementów. Dyski SSD są dużo droższe, ale też są szybsze. Współczesne gry potrafią ważyć nawet kilkadziesiąt GB. W komputerach gamingowych należy też zadbać o właściwą wentylację. Mocny sprzęt potrafi się bardzo nagrzewać, a jest to szczególnie dokuczliwe w upalne dni. W sprzedaży dostępne są specjalne wentylatory w przystępnej cenie.

Redakcja timsoft.pl

Zajmujemy się szeroko pojętą informatyką i programowaniem. Dzielimy się wiedzą z zakresu nowoczesnych technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?