Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Płatności zbliżeniowe blikiem – co warto wiedzieć

Elektronika Data publikacji - 11 lipca 2022 Autor - Redakcja timsoft.pl
Płatności zbliżeniowe blikiem

Współcześnie najczęściej korzystamy z płatności internetowych. Jest to spowodowane przede wszystkim szybkością oraz ogromną wygodą. Jednakże używając płatności bezgotówkowej należy być ostrożnym, gdyż za rogiem mogą czyhać osoby o złych zamiarach. Zobacz już teraz – płatności zbliżeniowe blikiem.

Czym jest blik?

Korzystanie z kart płatniczych w Polsce stało się popularne dopiero w XIX wieku. W naszym kraju ta forma płatności pojawiła się w latach 90. poprzedniego wieku. Jednakże ciągłe wyciąganie karty z portfela stało się dla użytkowników męczące. W związku z rozwijającą się technologią i powszechnym korzystaniem ze smartfonów, informatycy oraz programiści stworzyli kilka rozwiązań. Jednym z nich jest system płatności mobilnych Blik, który powstał w 2015 roku. Aplikacja umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłacanie gotówki z bankomatów za pomocą kodu. Również niedawno wprowadzoną możliwością jest natychmiastowy przelew bankowy wyłącznie za pomocą numeru telefonu. Dzięki takim rozwiązaniom, korzystanie z płatności bezgotówkowych stało się wręcz bezproblemowe. Warto zaznaczyć, że jest to polski wynalazek. Poza naszym krajem nie spotkamy takiego rozwiązania, dlatego tym bardziej jest to interesująca technologia.

Płatności zbliżeniowe blikiem

Jak korzystać z blika? To nic trudnego! Jedynym ograniczeniem jest wybrany bank. W Polsce nie każda firma posiada możliwość płatności blikiem. Dodatkowo, na telefonie musimy mieć zainstalowaną Podstawowa możliwość płatności polega na następujących krokach:

  1. Na aplikacji bankowej wybieramy płatność blik.
  2. Następnie wpisujemy sześciocyfrowy kod do terminala bądź na stronę internetową, gdzie wykonujemy płatność.
  3. Akceptujemy daną kwotę na aplikacji i gotowe! Płatności bezgotówkowe nigdy nie były aż takie proste.

Konkurencją dla blika jest tak zwana płatność NFC. Co to takiego? Jest to możliwość płatności kartą za pomocą telefonu komórkowego. Współcześnie coraz więcej smartfonów posiada taką funkcję. Jest to z pewnością łatwiejsza opcja, gdyż nie musimy wpisywać kodu do terminala. Jednakże nadal istnieją telefony, które nie posiadają tej funkcji. W takim przypadku korzystanie z blika jest jedyną możliwością. Jeszcze nigdy nie korzystałeś z takich funkcji? Sprawdź sam i przekonaj się, jakie to proste.

Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Warto pamiętać, że korzystając z płatności internetowej należy szczególnie uważać. W przypadku gotówki, nie musimy szczególnie martwić się o nasze pieniądze. Jednakże w przypadku blika lub płatności NFC istnieją zagrożenia, które mogą pozbawić nas środków na koncie. Należy sprawdzać, komu udostępniamy nasz sześciocyfrowy kod oraz pilnować przy płatności, czy kwota na naszej aplikacji bankowej zgadza się z poprzednio ustaloną. Jeżeli coś wydaje ci się podejrzane, natychmiast anuluj płatność. Niestety, coraz częściej oszuści korzystają z naiwności użytkowników. Bądź odpowiedzialny i kontroluj każdą przeprowadzoną płatność.

ZMIANAPERSPEKTYWY

Redakcja timsoft.pl

Zajmujemy się szeroko pojętą informatyką i programowaniem. Dzielimy się wiedzą z zakresu nowoczesnych technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?