Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Jak działa i czym jest światłowód?

Elektronika Data publikacji - 2 lipca 2022 Autor - Redakcja timsoft.pl
jak działa światłowód

Czy można obejść się bez internetu w obecnych czasach? Gdyby takie pytanie zadać dzisiejszej młodzieży, odpowiedź byłaby oczywista, tym bardziej że jest on szeroko dostępny w telefonach komórkowych i korzystanie z niego jest po prostu banalnie proste. Tak naprawdę to pytanie o posiadanie internetu nie jest właściwe. Coraz ważniejsze jest, jak szybkie łącze można uzyskać, aby działał on sprawnie i bez zakłóceń, czyli tak zwanego zamulania. Szybkie i niezawodne łącze kojarzy się właśnie ze światłowodem. Wykorzystuje się je między innymi w medycynie, telekomunikacji czy technice laserowej.

Czym jest światłowód?

Istną rewolucję przeszedł rynek telekomunikacyjny, kiedy w rolę nośnika informacji wcieliło się światło. Światłowody sprawiły, że przesyłanie danych nabrało wręcz kosmicznego rozpędu i zdetronizowały starszą technologię, oferującą znacznie wolniejszy transfer danych.

Definiując światłowód, jest to zamknięta przezroczysta struktura, która wykonana jest z włókna szklanego, grubości minimalnie większej od ludzkiego włosa. W usługach telekomunikacyjnych używana jest do przesyłania informacji. Aby światłowody mogły skutecznie przewodzić światło i mogły być chronione przed zniszczeniem, muszą znajdować się w specjalnie skonstruowanym kablu światłowodowym.

Przewód światłowodowy wykonuje się z różnych materiałów, a o jego długości decyduje to, jakie ma mieć zastosowanie. Nie rzadko osiąga on długość nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

Jak działa światłowód?

Wielką zaletą światłowodów jest to, że dane przesyłane są wręcz natychmiastowo i to na znacznej odległości. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nośnikiem informacji jest fala świetlna, wzmacniana przez specjalne wzmacniacze optyczne. Ten sposób przysłania informacji jest zdecydowanie szybszy, niż wcześniej stosowany nośnik, jakim był impuls elektryczny.

Konstrukcja przewodu światłowodowego to w głównej mierze rdzeń i płaszcz. Przesyłana przez niego fala świetlna docierając do punktu stykowego rdzenia oraz płaszcza, całkowicie się odbija nie tracąc swych parametrów.

To dzięki światłowodom odbywa się internetowa komunikacja międzykontynentalna. Dzieje się tak dlatego, że odbita fala posiada tę samą moc, co fala padająca, Wiązka światła utrzymuje w ten sposób ogromną prędkość i przekazuje sygnał przez tysiące kilometrów.

Szybki internet

Dzięki ewolucji technologicznej światłowody zagościły również w gospodarstwach domowych. Internet światłowodowy jest łączem internetowym, w którym za transfer danych odpowiada światłowód.

Co nam oferuje więc światłowód? stabilny, bezawaryjny i szybki internet. Skorzystają na nim miłośnicy gier online, gdzie opóźnienia, tak zwane „lagi”, mogą popsuć całą zabawę i sens gry. Kolejną zaletą światłowodów jest błyskawiczne pobieranie i przesyłanie plików. Ileż to razy burze komplikowały dostęp do sieci? W przypadku światłowodu nie musimy się tym martwić. Jest on odporny na zakłócenia czynnikami zewnętrznymi i oferuje nieprzerwany dostęp do sieci. Praktycznie jest on bez większych wad.

LIDERZYRYNKU

Redakcja timsoft.pl

Zajmujemy się szeroko pojętą informatyką i programowaniem. Dzielimy się wiedzą z zakresu nowoczesnych technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?