Jak naprawić komputer? Co zrobić, gdy komputer się zawiesza podczas pracy lub grania? Na te pytania szuka odpowiedzi na forach internetowych oraz na rozmaitych grupach mnóstwo osób. Czy warto próbować więc samodzielnie naprawić laptopa czy też notebooka, czy jest to zadanie tylko dla fachowców? Warto zapoznać się z poniższym artykułem, gdyż można tam znaleźć kilka sprawdzonych porad.
Najczęstsze problemy z komputerem
Do firm zajmujących się naprawą komputerów codziennie zgłasza się mnóstwo klientów indywidualnych, jak i właścicieli firm, którzy potrzebują pilnej naprawy ich sprzętów. Jak się okazuje w praktyce problemy z komputerem często pojawiają się dużo wcześniej, jednak brak odpowiedniej reakcji ich użytkowników doprowadza do sytuacji, że pewnego dnia komputer kompletnie przestaje działać. Bez względu, czy dany sprzęt służy do pracy, do grania, czy też używany jest sporadycznie np.: do oglądania filmów, czy też do dokonywania opłat za rachunki, warto mieć podstawową wiedzę w kwestii, jak naprawić komputer, by uniknąć jego przeładowania zbędnymi plikami, zawirusowania itp.
Od czego zacząć?
Komputer bardzo często zawiesza się, gdy jego pamięć jest przepełniona. Wielu użytkowników nie kontroluje tego na bieżąco, zgrywając zdjęcia z telefonu, ściągając filmy oraz rozmaite pliki. Trzeba wiedzieć, iż każde otwarcie strony internetowej lub dokumentu wiąże się z tym, iż komputer zapisuje te informacje do swojej pamięci, aby były dostępne, gdy użytkownik ponownie chce z nich skorzystać. Czasami, gdy coś próbuje zająć zbyt dużo miejsca w tej pamięci, system operacyjny (OS) wysyła „żądanie alokacji” z prośbą o więcej wirtualnych przestrzeni adresowych z procesora. Pamięć RAM zawsze się wyczerpuje, a aktualizacje są powolne w porównaniu z nowszymi aplikacjami, które stale ładują nowe dane do pamięci użytkownika – system operacyjny czasami ma problemy z wystarczająco szybkim przydzielaniem tych żądań.
Komputer się zawiesza
Za każdym razem, gdy komputer zawiesza się, praca/granie/oglądanie filmów staje się prawie niemożliwe. Zdarza się to bardzo często i jest naprawdę frustrujące. W takiej sytuacji nie można szybko otworzyć witryny internetowej, nie można załadować pliku, a włączenie ulubionego serialu lub filmu zajmuje prawie kilkanaście minut. Wiele osób najczęściej w takich sytuacjach próbuje ponownie uruchomić komputer, jednak to również nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji najlepiej zacząć od czyszczenia dysku, wykonania jego defragmentacji, usunąć wszystkie pliki cookie oraz historię witryn.
Wirusy
Czasami komputery zwalniają z powodu różnych czynników. Najgorsze, co dzieje się z komputerami, to infekowanie ich przez wirusy. Powodują one spustoszenie w systemie komputerowym. Innym czynnikiem odpowiedzialnym za powolne działanie systemów komputerowych są problemy z oprogramowaniem. Obejmuje to aplikacje, takie jak programy do przetwarzania poczty e-mail i tekstu, które stają się zbyt duże dla Twojego komputera. Wreszcie, awarie sprzętu lub usterki, w tym karty pamięci, awarie dysków i problemy z zasilaniem, należą do największych winowajców. Inne problemy to wadliwe układy pamięci RAM, przegrzewające się procesory i uszkodzone wentylatory procesora.